mp3

pies

Twój pies to powód, dla którego się spotykamy.

Pies jest psem i powinniśmy pozwolić mu nim pozostać. Nie myśli jak człowiek. Robi to, co nakazuje mu instynkt, co daje mu poczucie bezpieczeństwa, przynosi korzyść i pozwala spełniać bieżące potrzeby.

Potrafi być naprawdę Tu i Teraz. Jest mistrzem uważności.

Każdy pies jest wyjątkową, niezależną jednostką, indywiduum. Czuje, myśli, przeżywa emocje, wyciąga wnioski. Mówi do nas.

Pies to zwierzę społeczne. W ramach swojej grupy społecznej, złożonej z ludzkich opiekunów oraz innych zwierząt, nawiązuje głębokie relacje i więzi. Jest nieszczęśliwy, jeśli zbyt długo pozostaje w odosobnieniu, najchętniej wszystko: od jedzenia, przez spacer, po spanie, robiłby w towarzystwie członków swojej grupy.

Pies to wszystkożerny padlinożerca, a jednocześnie drapieżnik (prezentuje całą gamę zachowań instynktownych) i potencjalna ofiara innych drapieżników (stąd naturalny lęk psa przed wszystkim, co nie jest mu znane).

Pies z natury unika konfliktów (w czym pomaga mu szeroki repertuar zachowań i sygnałów) i silnych emocji. W człowieku szuka mądrego przewodnika, opiekuna, przyjaciela.

Zapraszając psa do naszego życia, bierzemy na siebie odpowiedzialność by zaspokajać jego potrzeby.

Jeśli o tym pamiętamy i uważnie wychowujemy psa, będzie on stabilny emocjonalnie, silny wewnętrznie, spontaniczny i transparentny.

Jeśli dopuścimy się zaniedbań, popełnimy błędy wychowawcze, narazimy psa na silny, niepotrzebny stres, jest wielce prawdopodobne, że pies ‘poradzi’ sobie z sytuacją, w sposób niekoniecznie przez nas pożądany, pojawią się problemy z jego zachowaniem.

Pomogę Ci rozwiązać te problemy i przywrócić balans w Twojej relacji z psem.